Seiko Bullhead

Tema današnje recenzije je sat iz 70ih godina prošlog veka koji skoro nikoga ne ostavlja ravnodušnim. Više od pola veka Seiko Bullhead privlači znatiželjne poglede svojim nesvakidašnjim dizajnom. Njegov svaki deo odiše autentičnošću, koja ga distancira u moru drugih vintidž modela. Zahvaljujući mom dobrom prijatelju imao sam priliku da se družim sa dve dostupne varijante. One se razlikuju samo po kombinaciji boja na brojčaniku.

Kućište od nerđajućeg čelika je definitivno najzanimljiviji deo Seiko Bullheada. Ono što prvo upada u oči su nestandardno postavljeni pušeri i krunica. Nalaze se u gornjem delu, a kao inspiracija za neobičan položaj su poslužili merači vremena iz trkačkih automobilia. Sam oblik je teško definisati. U prečniku imamo 45mm, a debljina se smanjuje od gornje ka donjoj strani. Po boku se odvajaju tri nivoa obrade sa prednjom i zadnjom oborenom ivicom. Površine su matirane sa integrisanim lugovima. Iz njih izlazi takozvana fishbone (riblja kost) narukvica koja se savršeno uklapa u celokupan dizajn.

Seiko Bullhead se prodavao u dve kombinacije boja, crno-plavoj i braon-zlatnoj. Kod obe su podbrojčanici kvadratni i nalaze se na brojevima devet za izmerene sate i tri za izmerene minute. Dan i datum se prikazuju uspravno na šestici. Odličnu preglednost garantuju belo obojeni satni, minutni markeri i kazaljke. Iluminacija vremenom nije izgubila funkciju, pa je čitljivost u uslovima slabije osvetljenosti i dalje dobra. Sekundara je žuta kod crno-plavog i narandžasta kod braon-zlatnog modela. Na spoljašnjoj strani po obodu mineralnog stakla je smeštena tahimetarska skala po boji uparena sa brojčanikom.

Unutar čuvenog “rogonje” kuca Seiko 6138 iz 1970. Bazira se na jednoj od prvih automatskih štoperica, Seiko 6139 sa kolumnim zupčanikom i vertikalnim kvačilom. U odnosu na nju se razlikuje po dodatnom satnom registru. Ukupno ima 21 rubin u A varijanti i 23 u B. Frekvencija oscilovanja je 21600bph, a rezerva snage 45h. Postoji opcija ručnog navijanja, hakovanje nije dostupno, a dan i datum se brzo šteluju okretanjem krunice na prvom kolenu. Sam mehanizam nije skup za servisiranje, a zbog velike produkcije delovi su lako dostupni.

Seiko Bullhead se danas teško nalazi u izvornom stanju. Najveći problem predstavljaju aftermarket delovi i sekundara koja često ne resetuje na nulu. To je ono na šta najviše treba da obrate pažnju budući vlasnici prilikom traženja dobrog primerka. Ali kada u tome uspeju biće nagrađeni dizajnom koji je obeležio istoriju jednog od najvećih brendova u horologiji i ostavio neizbrisiv trag. Prelepo ukomponovane boje sa upečatljivim oblikom kućišta su ovaj Seiko učinile jednim od najpoželjnijih vintidž modela. Njegova cena nezadrživo raste iz godine u godinu i sada je već prešla cifru od 1000 EUR.

Ukucajte termin za pretragu i pritisnite ENTER. Za izlazak idite na ESC.