Seiko 62MAS reizdanje

Seiko SPB147 je predstavljen u leto 2020. zajedno sa još tri varijante (SPB143, SPB145 i SPB149) koje su kombinovale različite boje brojčanika. Dizajn je inspirisan legendarnim 62MAS, prvim ronilačkim satom japanskog proizvođača (više detalja na linku). Prošlo je skoro godinu dana do prvog susreta uživo, kada sam uspeo da doživim na pravi način sve adute ovog prelepog sata. Ipak problemi sa mehanizmom su pokvarili utisak, ali o tome nešto kasnije.

Prva stvar koja me je oduševila bio je neverovatan osećaj kvaliteta u izradi kućišta. Tome je zasigurno doprineo DiaShield premaz koji Seiko već duže vreme koristi na svojim satovima u srednjem i višem cenovnom rangu. Po tvrdnjama proizvođača on je 2 – 3 puta otporniji na grebanje od čelika, što je bitna karakteristika na jednom radnom satu. Izuzetno skladne proporcije sa prečnikom od 40.5mm i debljinom od 13mm dodatno pojačavaju pozitivan utisak.

Sve to je upotpunjeno prelepom kombinacijom boja. Braon brojčanik zrnaste teksture savršeno je ukomponovan sa zlatnim podeocima i kazaljkama. U istoj boji su i tri reda teksta, ispisana neupadljivim tankim fontom. Potpuno logično iluminacija je žuta (sija zeleno) i traje izuzetno dugo. Prozora za datum je beo, estetski bi crni možda bio prikladniji, ali ovako je čitljivost odlična. Staklo je safirno, sa antirefleksionim premazom na unutrašnjoj strani.

Jednosmerno rotirajući, mat crni, aluminijumski bezel sa 120 klikova ima šezdeseto minutnu skalu obojenu u zlatno. Nulti podeok je obeležen trouglom sa iluminacijom u sredini. Poklapanje sa skalom na brojčaniku je savršeno. Ivice su nazubljene što maksimalno olakšava upotrebu čak i u otežanim uslovima, a sveukupni osećaj kvalitet je odličan, sa jasno definisanim klikovima. Krunica nije potpisana ali po kvalitetu i lakoći upotrebe je u skladu sa ostatkom ovog predivnog ronilačkog sata. Isto se može reći i za silikonsku narukvicu, koja je prijatna za nošenje i po meni mnogo bolji izbor od metalne sa kojom se dobijaju ostala tri modela.

Na kraju dolazimo do automatskog mehanizma, Seiko 6R35 sa 24 rubina, 70h rezerve snage, opcijom ručnog navijanja i zaustavljanja sekundare. Nakon nekoliko meseci korišćenja Seiko SPB147 je bez posebnog razloga počeo da žuri ceo minut na dnevnom nivou. Poslat je u servis gde je regulisan, nekoliko nedelja je radio normalno, da bi opet počeo da ide u plus, ovaj put oko pola minuta. Osnova za reklamaciju nije bilo jer je fabrička tolerancija -15s do +25s, ali meni lično je zasmetalo i pokvarilo utisak o satu za koji sam bio ubeđen da će zaista dugo ostati u kolekciji. Tada sam odlučio da ga prosledim dalje, a novac usmerim na neki novi potpuno drugačiji model.

Za kraj bih ga ipak preporučio svakom ko je u potrazi za kompaktnijim ronilačkim satom. Dizajneri su odradili toliko dobar posao, pa sa sigurnošću mogu da tvrdim da će on vremenom postati jedan od traženijih vintidž Seiko modela. Mimo svih pravila može da se nosi i na kožnoj narukvici i odlično ukomponuje i sa nekom malo ozbiljnijom odevnom kombinacijom. Trenutno se na tržištu polovnih satova u perfektnom stanju može naći za oko 700 evra, cenovni rang u kom Seiko i dalje gospodari bez veće konkurencije.

Ukucajte termin za pretragu i pritisnite ENTER. Za izlazak idite na ESC.