Seiko 6139

Seiko 6139 se neplanirano uključio u trku za prvu automatsku štopericu. Te 1969. godine glavna konkurencija su mu bili Zenith El Primero i Heuer Caliber 11. Japanski proizvođač je uspeo da ih pretekne u početku proizvodnje, bez obzira što je bio skoncentrisan na jedan drugi, za časovničarsku industriju mnogo veći projekat. Radi se o prvom kvarcnom satu, Astronu, predstavljenom krajem iste godine. O njemu ću možda pisati neki drugi put. U nastavku se vraćam na Seiko 6139, za većinu naših kolekcionara jedan od najdražih mehanizama.

On je po dizajnu izuzetno sofisticiran, sa rešenjima koja se danas vezuju samo za prestižne brendove. Japanski proizvođač je u svom prvencu implementirao vertikalno kvačilo i kolumni zupčanik. Elemente koji su skuplji za proizvodnju, ali korišćenje štoperice čine elegantnijim. Koliko je napredan bio Seiko 6139 najbolje opisuje podatak da ga je čuveni Frederic Piguet koristio kao polaznu osnovu prilikom projektovanja legendarnog mehanizma 1185.

Toshihiko Ohki je bio glavni inženjer zadužen za Seiko 6139. Prethodno je dizajnirao automatske mehanizme iz 61 serije, na koje je nadogradio modul štoperice. Odlikuje ih efikasan sistem za navijanje sa kompaktnim rotorom. On se sastoji od Seikovog “Magic Lever” patenta. U odnosu na konvencionalni sistem zupčanika ima manje komponenti, čime je smanjeno habanje i obezbeđena dugovečnost. Veliki deo komponenti se pravio mašinski u Suwa fabrici, zbog čega je idealan za serijsku proizvodnju velikog obima.

Seiko 6139 je takozvani “poluštoper”, jer štoperica omogućava merenje sekundi i minuta, bez podbrojčanika za sate. On je dodat kod Seiko 6138 mehanizma. Prečnik je 27mm, debljina 7.1mm. Ukupno ima 17 rubina, frekvencija oscilovanja je 21600bph sa maksimalnom rezervom snage većom od 40h. Zaštitu od udara obezbeđuje Seikov patent iz 1956. registrovan kao Diashock.

Bez obzira što je zvanično predstavljen kao “61 Speed-Timer” 21. maja 1969, Seiko 6139 se ugrađivao od januara iste godine. Prvi modeli su se mogli videti u katalozima iz februara meseca. Svi Seiko satovi sa ovim mehanizmom su danas izuzetno cenjeni kod kolekcionara. Cene su još uvek relativno pristupačne. Oni manje popularni modeli se mogu nabaviti za nekoliko stotina evra, dok se najtraženi, kao što je Seiko 6139-6002 prodaju i za preko hiljadu.

Ukucajte termin za pretragu i pritisnite ENTER. Za izlazak idite na ESC.