Rolex MilSub

Rolex MilSub je verovatno najtraženiji ronilački sat svih vremena. Naziv je izveden od reči “Military” i “Submariner”, odnosi se na sve četiri različite reference koje su modifikovane po zahetvima britanskog Ministarstva odbrane. Pre nego što je Rolex počeo da proizvodi MilSub, Ministarstvo odbrane je 1957. godine kupilo oko 50 “Big Crown” Submarinera pod referentnim brojem 6538. Ta referenca se proslavila kao prvi James Bond sat, koji je nosio Sean Connery u filmu Dr.No.

Nakon intezivnih testova na terenu Ministarstvo odbrane je tražilo manje izmene. Prva se odnosila na pokretni bezel, koji je trebalo modifikovati tako da bude lakši za korišćenje kada ronilac nosi rukavice. Rolex je povećao prečnik bezela, tako da je prelazio ivice kućišta.  Spoljašnja ivica je iz one kao kod novčića promenjena u nazubljenu, kakva se i danas koristi. Umesto niklovanog mesinga, korišćena je legura srebra, kako bi se povećala otpornost na udarce i koroziju. Druga izmena je podrazumevala zavarivanje iglica koja su držale nato kaiš. Pošto su modifikacije bile minimalne Rolex je na već postojeću referencu dodao samo slovo A, pa je tako prvi MilSub, koji se isporučivao do 1967. godine označen kao A/6538. 

Ministarstvo odbrane je 1971. ponovo tražilo novu isporuku satova od Rolexa, kada su u upotrebi već bili Submarineri ref. 5512 i ref. 5513 (bez hronometarskog sertifikata). Između 1971. – 1979. ukupno je isporučeno oko 1200 primeraka pod tri različite oznake, svi su bili bazirani na ref. 5513. Sa izmenama koje su već usvojene na A/6538. Dodatno je materijal bezela promenjen u nerđajući čelika sa aluminijumskim umetkom. Na njemu su podeoci bili označeni na punoj skali od 60 minuta, kod civilne verzije samo do 15. minuta. Kazaljke su iz prepoznatljivih “Mercedes” promenjene u par velikih u obliku “mača”, a sekundara je bila u obliku strele. Za razliku od civlnih verzija koje nisu imale oznaku na poklopcu, vojna je nosila natpis “0552” za “Special Boat Service (SBS)” i “W10” za “SAS” za dodatnim individualnim identifikacionim brojem. Na ciferu je zadržano slovo “T” preneto sa MilSub-ova iz pedesetih, koje je označavalo upotrebu tritiuma za iluminaciju na podeocima i kazaljkama.

Reference koje su korišćene između 1971. i 1979. su već pomenuta 5513, 5513/5517 poznata kao dvostruko označena (double stamped) i 5517. Poslednja je najtraženija verzija svih Submarinera, jedina koja nema svog civilnog ekvivalenta. I ako u realnosti nije puno modifikovana u odnosu na 5513, činjenica da ima jedinstven serijski broj i priču koja ide uz njega je čini najpoželjnijom, pa samim tim i najskupljom. Pretpostavlja se da je ukupno preživelo oko 180 komada sve tri reference iz sedamdesetih godina. Kada se pojave na nekoj aukciji, dostižu šestocifrene iznose.

Fotografije preuzete odavde.

Ukucajte termin za pretragu i pritisnite ENTER. Za izlazak idite na ESC.