Godinu dana nakon reizdanja popularne “Kornjače” Seiko je izbacio potpuno novi model ronilačkog sata. On je među zaljubljenicima brzo dobio nadimak Seiko Mini Turtle (“Mala kornjača”) zbog specifičnog oblika kućišta. U prodaju su puštena četiri različita modela SRPC35 (crni sa metalnom narukvicom), SRPC37 (crni sa silikonskom narukvicom), SRPC39 (plavi sa silikonskom narukvicom) i SRPC41 (“Padi” – crni brojčanik u kombinaciji sa plavo-crvenim bezelom).
Kako sam u to vreme koristio “Monstera” kojim sam bio veoma zadovoljan, Seiko Mini Turtle je morala da sačeka par godina kako bi mi privukla pažnju. To se desilo sasvim slučajno nakon prodaje plave “Kornjače” kada sam se dao u potragu za nekim drugim satom sličnih karakteristika. Na oglasu se jako brzo pojavila crna verzija sa silikonskom narukvicom po veoma povoljnoj ceni i to ona sa “Made in Japan” natpisom. Nisam trošio previše vreme na razmišljanje, već sam odmah kontaktirao prodavca.
Odlično se sećam prvog utiska kada sam sat video uživo. Prijatno me je iznenadio oblik kućišta čije specifične linije je teško prikazati na fotografijama. Bočne ivice su sa zadnje strane zaobljene i polirane zbog čega je izuzetno udoban za nošenje. Sa gornje strane su matirane što ga čini otpornijim na grebanje prilikom svakodnevnog maltretiranja. Prečnik od 42mm se na Seiko Mini Turtle nosi dosta manje zbog samo 43mm visine, a sa debljinom od 12.6mm je jedan od kompaktnijih ISO sertifikovanih ronilačkih satova.
Jednosmernim bezelom crne boje se lako upravlja. Pun krug ima 120 klikova koji su jasnije definisani nego na običnoj “Kornjači”, a sam osećaj prilikom rotiranja je prijatniji zbog finije obrade nazubljenih delova. Podeoci se savršeno poklapaju sa onim na brojčaniku. Jedini pravi nedostatak u odnosu na večeg rođaka je zaštita krunice koja na ovom modelu ne postoji. Ona se lako koristi, odvrtanje i zavrtanje funkcioniše savršeno, a štelovanje vremena i datuma je precizno.
Crni brojčanik na suncu postaje skoro tamno braon boje, kada do izražaja dolazi zrnasta struktura. U vrhu je Seiko natpis, a sa donje strane Prospex logo, ispod kog je u dva reda teksta ispisano “AUTOMATIC” i “DIVER’S 200m”. Kazaljke i podeoci su krupni, iluminacijom je jaka i dugo traje, što je uobičajeno za Seiko. Zaštićen je “Hardlex” mineralnim staklom, a nedostatak prikaza dana u nedelji mi se svideo za razliku od lupe koja se nalazi iznad datuma.
Seiko Mini Turtle pokreće 4R35 automatski mehanizam. Frekvencija oscilovanja je 21600bph, ima 23 rubina, brzo štelovanje datuma, ručno navijanje, zaustavljanje sekundare i rezervu snage od oko 40h. Dnevno odstupanje po fabričkoj specifikaciji je između -35s i + 45s na 24h, kod konkretnog primerka je bilo oko +20s.
Na kraju dolazimo do silikonske narukvice čiji prečnik je 20mm u delu između lugova, koji su probušeni, što nam olakšava zamenu. Ona je mekana i prijatna za nošenje, a tragovi korišćenja nisu prisutni ni nakon dve godine, čini se da će tako ostati još dugo. Sve ukupono Seiko Mini Turtle je odlično izbalansiran sat, specifičnog dizajna koji dolazi do izražaja tek kada se vidi uživo. Subjektivan utisak je da je nešto kvalitetnije odrađena od regularne kornjače, a tome najviše doprinosi osećaj prilikom korišćenja bezela i krunice. Obavezno ga uzmite u razmatranje ako ste u potrazi za sportskim satom do 350 evra.