Vojni satovi GG-W-113

Američka vlada je od početka modernog ratovanja za potrebe snabdevanja svojih trupa angažovala privatne proizvođače. Ručni satovi nisu bili izuzetak, umesto da ih proizvodi sama, od dobavljača je tražila da ih isporučuju po tačno zadatoj specifikaciji. GG-W-113 je jedna od najduže korišćenih, sa početkom upotrebe 1967. pa sve do kraja osamdesetih godina prošlog veka. Glavne karakteristike su bile dobra čitljivost, preciznost i izdržljivost.

Kompletna specifikacija po kojoj su rađeni vojni satovi GG-W-113 je dosta precizna i velika, pa nećemo ulaziti u detalje, već ćemo navesti samo najvažnije karakteristike:

  • mehanizam na ručno navijanje 
  • maksimalno dnevno odstupanje od +- 30s
  • najmanje 15 rubina
  • opcija zaustavljanja sekundare (hack)
  • zaštita od mehaničkog udara (mora da izdrži pada sa visine od 1.2m na drvenu podlogu)
  • vodootpornost
  • Iluminacija kazaljki i podeoka (korišćen je tritijum)
  • antimagnetna zaštita
  • rezerva snage od 36h

Međutim i pored detaljne šeme sa dimenzijama kučišta, cifera i kazaljki proizvođačima je bilo dozvoljeno da koriste malo svoje kreativnosti u konačnom dizajnu. Kućište je izrađeno od nerđajućeg čelika, prečnika 34-36mm bez krunice, sa brušenim površinama koje nisu stvarale odsjaj. Osovine između lugova su bile fiksirane sa razmakom od 18mm, u kombinaciji sa nato kaišem mogućnost gubitka sata u akciji je svedena na minimum. Na ciferu su satni podeoci obeleženi arapskim brojevima od 1 – 12h ispod kojih se nalazila 24h skala. Sa zadnje strane poklopca je obeležen tip opreme (ručni satovi), broj specifikacije (GG-W-113), federalni broj zalihe, proizvodni broj, broj ugovora, datum proizvodnje i serijski broj.

Vojni satovi GG-W-113 su se proizvodili u tri fabrike: Hamilton, Benrus i Marathon, a najviše su korišćeni tokom rata u Vjetnamu. Hamilton i Benrus su koristili mehanizam ETA 2750 (Cal 649 i Cal GY1L2) sa 17 rubina, oni su satove isporučivali od 1967. – 1986,  prečnik kućišta je bio 34mm. Marathon je koristio mehanizam ETA 2801-2 a isporuku je vršio od 1984. – 1986. prečnik kućišta je bio nešto veći, 36mm. Zbog dosta kraćeg vremena proizvodnje oni su ređi, pa samim tim i skuplji. Cene za Hamilton i Benrus se kreću od 250 – 500USD, a za Marathon od 400 – 800USD. Ručni satovi GG-W-113 se često mešaju sa prethodnom specifikacijom MIL-W-3818B. Glavna razlika je što su prvi imali nešto kvalitetnije mehanizme i najviše su isporučivani pilotima, za raliku od MIL-W-3818B koje je najviše koristila pešadija.

Fotografije preuzete odavde.

Ukucajte termin za pretragu i pritisnite ENTER. Za izlazak idite na ESC.