Kako se približavao kraj Drugog svetskog rata Japan je pribegavao očajničkim merama u borbi. Komanda je slala mlade pilote, poznate kao kamikaze, u samoubilačke misije. Oni su među svojom opremom imali jedan od prvih pilotskih Seiko satova, čiji je tačan naziv bio Seikosha Tensoku.
I ako je među zaljubljenicima u horologiju poznat kao Seikosha “Kamikaze”, Tensoku nije namenski pravljen samo za njih. Najviše ga povezuju sa pilotima Mitsubishi A6M Zero borbenog aviona, koji je bio najzastupljeniji u Japanskim vazdušnim snagama tokom rata na Pacifiku.
Najpoznatiji Japanski vojni sat iz Drugog svetskog rata Seiko Tensoku je dobio naziv spajanjem dve reči, “tentai” i “kansoku” koje u bukvalnom prevodu znače astronomsko izviđanje. Prvi primerci su proizvedeni 1940, u isto vreme kada i nemačka verzija poznatog pilotsko sata B- Uhr. Sat je bio izuzetno velik, prečnika 48.5 mm bez krunice.
Pokretale su ga dve verzije mehanizma na ručno navijanje sa centralnom sekundarom, prva je imala 15 rubina, a druga 9. Kućište je niklovano, a cifer je crne boje sa belim arapskim brojevima i radijumskom iluminacijom. Krunica je predimenzionisana, kako bi piloti mogli da je koriste i sa rukavicama. Lugovi su fiksirani i između njih se provalčio dugački kožni kaiš, kojim se sat vezivao preko rukava pilotske jakne.
Veruje se da je jako mali broj primeraka preživeo rat, jer su ih u najvećoj meri koristile kamikaze. Međutim ta informacija nije zvanično dokumentovana, ali se provereno zna da su ih koristili piloti poznatog borbenog aviona Mitshubishi A6M Zero. Danas su na tržištu jako retki što se i odražava na cenu kada se pojavi dobro očuvani primerak. Poslednji put na javnoj licitiaciji je prodat za 23750 CHF 2018. godine. Ukupan broj proizvedenih Seiko Tensoku satova nije poznat.
Fotografije preuzete odavde.